Furturile capacelor de canalizare din fontă prevenite prin înlocuirea cu unele din compozit

Pentru a preveni furturile capacelor de canalizare şi de geigere de pe domeniul public, situaţie semnalată şi de conducerea Poliţiei Locale care a dispus multiple controale la depozitele de fier vechi, Executivul Primăriei Municipiului Giurgiu a găsit o soluţie, convenită cu Apa Service. Din banii încasaţi de operatorul de apă-canal, de la Primăria Giurgiu, pe serviciul de canalizare pluvială, au fost achiziţionate sisteme din compozit.
Astfel, de circa o lună, a început montarea unor astfel de componente din compozit, la fel de rezistente şi care nu conţin fier, pentru a nu putea fi valorificate la depozitele de fier vechi. Conform declaraţiilor directorului Apa Service Giurgiu, Constantin Preda, au fost puse capace şi geigere din compozit pe şoseaua Bălănoaiei, fiind vizate şi zone precum cartierul Tineretului, şos.Alexandriei sau drumul de centură.

Ultima modificare: 03.09.2013 – 00:00 de către Primăria Giurgiu

Anteriorul Începe distribuirea ajutoarelor alimentare de la Uniunea Europeană